FGG.3B.310.CLAD92
Mfr.Part #
FGG.3B.310.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
310
Series :
3B
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Style :
Pin
Diameter :
18mm
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Current Rating :
12A
Fastening Type :
Push-Pull
Feature :
Backshell
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Brass
Length :
58mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FGG.3B.310.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.310.CLAD92 Overview
FGG.3B.310.CLAD92 Features
3B series
FGG.3B.310.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.310.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER