FGG.3B.310.CLAD11
Mfr.Part #
FGG.3B.310.CLAD11
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Chrome
Contact Gender :
Male
Length :
58mm
Diameter :
18mm
Current Rating :
12A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
310
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Number of Positions :
10
Shielding :
Shielded
Datasheets
FGG.3B.310.CLAD11
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.310.CLAD11 Overview
FGG.3B.310.CLAD11 Features
3B series
FGG.3B.310.CLAD11 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.310.CLAD11 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER