FGG.3B.308.CYCD92Z
Mfr.Part #
FGG.3B.308.CYCD92Z
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Current Rating :
13A
Diameter :
18mm
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Shell Size - Insert :
308
Length :
58mm
Orientation :
G
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-55°C~250°C
IP50 - Dust Protected
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.308.CYCD92Z Overview
FGG.3B.308.CYCD92Z Features
3B series
FGG.3B.308.CYCD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.308.CYCD92Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER