FGG.3B.308.CYCD11
Mfr.Part #
FGG.3B.308.CYCD11
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Diameter :
18mm
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Style :
Pin
Shell Finish :
Chrome
Feature :
Backshell
Number of Positions :
8
3B
Packaging :
Plug, Male Pins
Ratings :
IP50
Gender :
Male
Length :
58mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
308
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Datasheets
FGG.3B.308.CYCD11
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.308.CYCD11 Overview
FGG.3B.308.CYCD11 Features
3B series
FGG.3B.308.CYCD11 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.308.CYCD11 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER