FGG.3B.308.CYCD10Z
Mfr.Part #
FGG.3B.308.CYCD10Z
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
18mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
58mm
Shell Size - Insert :
308
Current Rating :
13A
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
8
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
LEMO FGG.3B.308.CYCD10Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.308.CYCD10Z Overview
FGG.3B.308.CYCD10Z Features
3B series
FGG.3B.308.CYCD10Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.308.CYCD10Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER