FGG.3B.308.CLAD11
Mfr.Part #
FGG.3B.308.CLAD11
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Free Hanging
Voltage - Rated AC :
1.65kV
Brass, Chrome
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Shell Size - Insert :
308
Voltage - Rated DC :
2.35kV
Coupling Type :
Snap
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
8
Packaging :
Shielded
Diameter :
18mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/MOISTURE RESISTANT
Length :
58mm
Number of Positions :
8
Feature :
Backshell
Empty Shell :
No
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
No
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
MIL Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Color :
Silver
DIN Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Pin
Cable Opening :
0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
13A
Contact Plating :
Copper, Gold, Nickel
Ratings :
IP50
Datasheets
FGG.3B.308.CLAD11
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.308.CLAD11 Overview
FGG.3B.308.CLAD11 Features
3B series
FGG.3B.308.CLAD11 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.308.CLAD11 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER