FGG.3B.306.CYCD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.306.CYCD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Diameter :
18mm
Number of Positions :
6
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
Termination :
Crimp
Length :
58mm
Series :
3B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Current Rating :
17A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
306
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Brass
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Gender :
Male
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
FGG.3B.306.CYCD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.306.CYCD92 Overview
FGG.3B.306.CYCD92 Features
3B series
FGG.3B.306.CYCD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.306.CYCD92 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER