FGG.3B.306.CYCD10
Mfr.Part #
FGG.3B.306.CYCD10
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Current Rating :
17A
Length :
58mm
Diameter :
18mm
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Shell Size - Insert :
306
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Free Hanging
Gender :
Number of Positions :
6
Termination :
Crimp
Datasheets
FGG.3B.306.CYCD10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.306.CYCD10 Overview
FGG.3B.306.CYCD10 Features
3B series
FGG.3B.306.CYCD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.306.CYCD10 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER