FGG.3B.306.CLAD62
Mfr.Part #
FGG.3B.306.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Shell Size - Insert :
306
Current Rating :
17A
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
0.193 ~ 0.244 (4.90mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
6
Length :
58mm
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Diameter :
18mm
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FGG.3B.306.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.306.CLAD62 Overview
FGG.3B.306.CLAD62 Features
3B series
FGG.3B.306.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.306.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER