FGG.3B.306.CLAD10
Mfr.Part #
FGG.3B.306.CLAD10
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
17A
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
18mm
Shell Size - Insert :
306
Number of Positions :
6
Length :
58mm
Backshell
Gender :
Bulk
Datasheets
FGG.3B.306.CLAD10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.306.CLAD10 Overview
FGG.3B.306.CLAD10 Features
3B series
FGG.3B.306.CLAD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.306.CLAD10 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER