FGG.3B.305.CYCD10Z
Mfr.Part #
FGG.3B.305.CYCD10Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
305
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
58mm
Feature :
Backshell
Gender :
Diameter :
18mm
Current Rating :
19A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.305.CYCD10Z Overview
FGG.3B.305.CYCD10Z Features
3B series
FGG.3B.305.CYCD10Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.305.CYCD10Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER