FGG.3B.304.CYZD62
Mfr.Part #
FGG.3B.304.CYZD62
Description
LBP KEYG 4C CHR 6.2MM D LC
Cable Opening :
0.193 ~ 0.244 (4.90mm ~ 6.20mm)
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
4
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Mounting Feature :
Features :
Gold
Current Rating (Amps) :
19A
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Termination :
Crimp
3B
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Chrome
RoHS :
Non-Compliant
Orientation :
G
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
304
Package :
Bulk
Applications :
Datasheets
FGG.3B.304.CYZD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.3B.304.CYZD62 Overview
FGG.3B.304.CYZD62 Features
3B series
FGG.3B.304.CYZD62 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.304.CYZD62 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER