FGG.3B.304.CYCD10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.304.CYCD10
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
58mm
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
4
Series :
3B
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
304
Current Rating :
19A
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Diameter :
18mm
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Datasheets
FGG.3B.304.CYCD10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.304.CYCD10 Overview
FGG.3B.304.CYCD10 Features
3B series
FGG.3B.304.CYCD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.304.CYCD10 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER