FGG.3B.303.CYCD92
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.303.CYCD92
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Number of Positions :
3
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Feature :
Backshell
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
58mm
Current Rating :
25A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
303
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Series :
3B
Diameter :
18mm
Datasheets
FGG.3B.303.CYCD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.303.CYCD92 Overview
FGG.3B.303.CYCD92 Features
3B series
FGG.3B.303.CYCD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.303.CYCD92 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER