FGG.3B.302.CYCD10
Mfr.Part #
FGG.3B.302.CYCD10
Description
LBP KEYG 2C CHR 1.0MM D
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating (Amps) :
35A
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Chrome
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Package :
Bulk
Orientation :
G
Color :
Silver
Applications :
Features :
Backshell
Primary Material :
Metal
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Number of Positions :
2
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Shell Material :
Brass
Shielding :
Shielded
Series :
3B
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Shell Size - Insert :
302
Contact Material :
Brass
Datasheets
FGG.3B.302.CYCD10
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.3B.302.CYCD10 Overview
FGG.3B.302.CYCD10 Features
3B series
FGG.3B.302.CYCD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.302.CYCD10 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER