FGG.3B.302.CLAM52
Mfr.Part #
FGG.3B.302.CLAM52
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
2
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Silver
Shell Material :
Brass
Series :
3B
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
302
Diameter :
18mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
35A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
G
Feature :
Backshell
Gender :
Male
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Contact Style :
Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
58mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FGG.3B.302.CLAM52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.302.CLAM52 Overview
FGG.3B.302.CLAM52 Features
3B series
FGG.3B.302.CLAM52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.302.CLAM52 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER