FGG.3B.302.CLAD92
Mfr.Part #
FGG.3B.302.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Current Rating :
35A
Length :
58mm
Diameter :
18mm
Shell Size - Insert :
302
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
3B
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
Orientation :
G
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Contact Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Chrome
Ratings :
IP50
Datasheets
FGG.3B.302.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.302.CLAD92 Overview
FGG.3B.302.CLAD92 Features
3B series
FGG.3B.302.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.302.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER