FGG.3B.302.CLAD62
Mfr.Part #
FGG.3B.302.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
302
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Diameter :
18mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shielded
Current Rating :
35A
Length :
58mm
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Backshell
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.193 ~ 0.244 (4.90mm ~ 6.20mm)
Shell Finish :
Chrome
Gender :
Male
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FGG.3B.302.CLAD62
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.3B.302.CLAD62 Overview
FGG.3B.302.CLAD62 Features
3B series
FGG.3B.302.CLAD62 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.302.CLAD62 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER