FGG.3B.042.CLAD92
Mfr.Part #
FGG.3B.042.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Coupling Type :
Snap
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP50
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Cable Opening :
0.303 ~ 0.362 (7.70mm ~ 9.20mm)
MIL Conformance :
No
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
42
Number of Positions :
8 (4 + 4 Fluidic)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Backshell
Current Rating :
5A
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Series :
3B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Chrome
Datasheets
FGG.3B.042.CLAD92
FGG.3B.042.CLAD92 Overview
FGG.3B.042.CLAD92 Features
3B series
FGG.3B.042.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.042.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER