FGG.3B.040.CNZD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.040.CNZD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLG HSG MALE 40POS INLINE
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Number of Pins :
4
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
040
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Series :
3B
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
G
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Type :
For Male Pins
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Positions :
40
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Datasheets
FGG.3B.040.CNZD82
Plug Housing Brass Free Hanging (In-Line) Chrome 40 Positions Bulk Push-Pull, Detent Lock Shielded Contacts Not Included 3B
FGG.3B.040.CNZD82 Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number 3B belongs to the 3B Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Backshell.This part must be mounted in a Free Hanging socket.A 4 pin is provided on the device.
FGG.3B.040.CNZD82 Features
3B series
FGG.3B.040.CNZD82 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.040.CNZD82 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT