FGG.3B.025.CLCD10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.3B.025.CLCD10
Manufacturer
LEMO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
LBP KEYG 2 FLUIDIC +10C (LV) D
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
Applications :
Failure Rate :
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Shell Material :
Brass
Package :
Bulk
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Composition :
Metal Film
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension :
0.180 Dia x 0.562 L (4.57mm x 14.27mm)
Supplier Device Package :
Axial
Number of Positions :
12 (10 + 2 Fluidic)
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
25
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Cable Opening :
0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Military, MIL-R-10509/2, RN65
Resistance :
549 kOhms
Contact Material :
Brass
Package / Case :
Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Datasheets
FGG.3B.025.CLCD10
FGG.3B.025.CLCD10 Overview
FGG.3B.025.CLCD10 Features
2 basic kinds of terminations
Military, MIL-R-10509/2, RN65 series
FGG.3B.025.CLCD10 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.3B.025.CLCD10 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER