FGG.2T.306.CLAC85
Mfr.Part #
FGG.2T.306.CLAC85
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
306
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Series :
2T
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
6
Contact Material :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
12A
Feature :
Backshell
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
G
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FGG.2T.306.CLAC85
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2T.306.CLAC85 Overview
FGG.2T.306.CLAC85 Features
2T series
FGG.2T.306.CLAC85 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2T.306.CLAC85 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER