FGG.2T.303.CLAC55
Mfr.Part #
FGG.2T.303.CLAC55
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Brass
Current Rating (Amps) :
17A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
2T
Termination :
Solder Cup
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
3
Shell Size - Insert :
303
Datasheets
FGG.2T.303.CLAC55
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2T.303.CLAC55 Overview
FGG.2T.303.CLAC55 Features
2T series
FGG.2T.303.CLAC55 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2T.303.CLAC55 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER