FGG.2K.P12.CLAC75
Mfr.Part #
FGG.2K.P12.CLAC75
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
G
Feature :
Brass
Current Rating :
6A
Shell Size - Insert :
P12
Termination :
Solder Cup
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Free Hanging
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
5 (4 + 1 Fluidic)
Shielding :
Shielded
Datasheets
FGG.2K.P12.CLAC75
FGG.2K.P12.CLAC75 Overview
FGG.2K.P12.CLAC75 Features
2K series
FGG.2K.P12.CLAC75 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.P12.CLAC75 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER