FGG.2K.319.CYCK95Z
Mfr.Part #
FGG.2K.319.CYCK95Z
Description
LKP KEYG 19C CHR 9.5MM K BR
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.358 ~ 0.374 (9.10mm ~ 9.50mm)
Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
Shielded
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
319
Shell Size, MIL :
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Orientation :
G
Applications :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Number of Positions :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series :
2k
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Features :
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER