FGG.2K.314.CYCC80
Mfr.Part #
FGG.2K.314.CYCC80
Description
LKP KEYG 14C CHR 8.0MM C
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Cable Opening :
0.299" ~ 0.315" (7.60mm ~ 8.00mm)
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
6.5A
Features :
39.4µin (1.00µm)
Package :
Bulk
Applications :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
314
2k
Product Status :
Active
Number of Positions :
14
Ingress Protection :
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Brass, Chrome
Datasheets
FGG.2K.314.CYCC80
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.2K.314.CYCC80 Overview
FGG.2K.314.CYCC80 Features
2K series
FGG.2K.314.CYCC80 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.314.CYCC80 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER