FGG.2K.314.CLAC85Z
Mfr.Part #
FGG.2K.314.CLAC85Z
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
14
Current Rating :
6.5A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
314
Gold
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.314.CLAC85Z Overview
FGG.2K.314.CLAC85Z Features
2K series
FGG.2K.314.CLAC85Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.314.CLAC85Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER