FGG.2K.314.CLAC75Z
Mfr.Part #
FGG.2K.314.CLAC75Z
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
14
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Current Rating :
6.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Shell Size - Insert :
314
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.314.CLAC75Z Overview
FGG.2K.314.CLAC75Z Features
2K series
FGG.2K.314.CLAC75Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.314.CLAC75Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER