FGG.2K.312.KLAC85Z
Mfr.Part #
FGG.2K.312.KLAC85Z
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Series :
2k
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
12
Color :
Black
Shell Finish :
Black Chrome
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Shell Size - Insert :
312
NOT SPECIFIED
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.312.KLAC85Z Overview
FGG.2K.312.KLAC85Z Features
2K series
FGG.2K.312.KLAC85Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.312.KLAC85Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER