FGG.2K.312.CYCC35
Mfr.Part #
FGG.2K.312.CYCC35
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Termination :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Brass
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Push-Pull
Silver
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
312
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7A
Datasheets
FGG.2K.312.CYCC35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.312.CYCC35 Overview
FGG.2K.312.CYCC35 Features
2K series
FGG.2K.312.CYCC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.312.CYCC35 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER