FGG.2K.310.CYBC85Z
Mfr.Part #
FGG.2K.310.CYBC85Z
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Color :
Silver
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Shell Size - Insert :
310
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Termination :
Crimp
Current Rating :
8A
Series :
2k
Number of Positions :
10
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.310.CYBC85Z Overview
FGG.2K.310.CYBC85Z Features
2K series
FGG.2K.310.CYBC85Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.310.CYBC85Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER