FGG.2K.310.CLAC75Z
Mfr.Part #
FGG.2K.310.CLAC75Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
310
Shielded
Current Rating (Amps) :
8A
Number of Positions :
10
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
ROHS3 Compliant
Datasheets
FGG.2K.310.CLAC75Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.310.CLAC75Z Overview
FGG.2K.310.CLAC75Z Features
2K series
FGG.2K.310.CLAC75Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.310.CLAC75Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER