FGG.2K.308.CLAC85Z
Mfr.Part #
FGG.2K.308.CLAC85Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.319 ~ 0.335 (8.10mm ~ 8.50mm)
Number of Positions :
8
Shell Size - Insert :
308
Current Rating :
10A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Brass, Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.308.CLAC85Z Overview
FGG.2K.308.CLAC85Z Features
2K series
FGG.2K.308.CLAC85Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.308.CLAC85Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER