FGG.2K.308.CLAC55
Mfr.Part #
FGG.2K.308.CLAC55
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
10A
Brass, Chrome
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Number of Positions :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
308
Datasheets
FGG.2K.308.CLAC55
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.308.CLAC55 Overview
FGG.2K.308.CLAC55 Features
2K series
FGG.2K.308.CLAC55 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.308.CLAC55 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER