FGG.2K.305.CYCC75Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2K.305.CYCC75Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
2k
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
14A
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
305
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions :
5
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
G
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Packaging :
Bulk
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.305.CYCC75Z Overview
FGG.2K.305.CYCC75Z Features
2K series
FGG.2K.305.CYCC75Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.305.CYCC75Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER