FGG.2K.304.CLAC75Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2K.304.CLAC75Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
304
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.280 ~ 0.295 (7.10mm ~ 7.50mm)
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Series :
2k
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
15A
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
4
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Gender :
Male
LEMO FGG.2K.304.CLAC75Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2K.304.CLAC75Z Overview
FGG.2K.304.CLAC75Z Features
2K series
FGG.2K.304.CLAC75Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2K.304.CLAC75Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER