FGG.2B.92J.CYCD52Z
Mfr.Part #
FGG.2B.92J.CYCD52Z
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
92J
Current Rating (Amps) :
6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Number of Positions :
11 (10 + 1 Fiber Optic)
Color :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Chrome
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
FGG.2B.92J.CYCD52Z Overview
FGG.2B.92J.CYCD52Z Features
2B series
FGG.2B.92J.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.92J.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER