FGG.2B.806.CLAD52Z
Mfr.Part #
FGG.2B.806.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
806
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
2B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
7 (6 + 1 Coax)
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Silver
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating (Amps) :
7A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Free Hanging (In-Line)
FGG.2B.806.CLAD52Z Overview
FGG.2B.806.CLAD52Z Features
2B series
FGG.2B.806.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.806.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER