FGG.2B.437.CJLD99Z
Mfr.Part #
FGG.2B.437.CJLD99Z
Description
CONN PLUG FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish Thickness - Mating :
59.0μin 1.50μm
Shell Size - Insert :
437
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
Contact Material :
Bronze
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
7
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.437.CJLD99Z Overview
FGG.2B.437.CJLD99Z Features
2B series
FGG.2B.437.CJLD99Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.437.CJLD99Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER