FGG.2B.319.CLAD92Z
Mfr.Part #
FGG.2B.319.CLAD92Z
Description
CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP
Stock
4
In Stock :
4
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
UL
Number of Positions :
19
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Chrome
Body Depth :
1.93 inch
Total Number of Contacts :
19
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Gold
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Shell Size - Insert :
319
Feature :
Backshell
Contact Gender :
Male
Material :
Brass
Mount :
Cable, Free Hanging
Diameter :
15mm
Length :
50mm
Current Rating :
5A
ECCN Code :
EAR99
LEMO FGG.2B.319.CLAD92Z
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.319.CLAD92Z Overview
FGG.2B.319.CLAD92Z Features
2B series
FGG.2B.319.CLAD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.319.CLAD92Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER