FGG.2B.318.CYCD92Z
Mfr.Part #
FGG.2B.318.CYCD92Z
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Length :
50mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
318
Current Rating :
5.5A
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Shell Finish :
Chrome
2B
Gender :
Male
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Backshell
Mount :
Free Hanging
Color :
Silver
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18
Diameter :
15mm
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.318.CYCD92Z Overview
FGG.2B.318.CYCD92Z Features
2B series
FGG.2B.318.CYCD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.318.CYCD92Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER