FGG.2B.318.CLAD92
Mfr.Part #
FGG.2B.318.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 18P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Material :
Brass
Length :
50mm
Shell Size - Insert :
318
HTS Code :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL94 V-0
Gender :
Diameter :
15mm
Current Rating :
5.5A
Number of Positions :
18
IP50 - Dust Protected
Datasheets
FGG.2B.318.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 18 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.318.CLAD92 Overview
FGG.2B.318.CLAD92 Features
2B series
FGG.2B.318.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.318.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER