FGG.2B.316.CLAD82Z
Mfr.Part #
FGG.2B.316.CLAD82Z
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Stock
1
In Stock :
1
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
50mm
Number of Positions :
16
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Ratings :
IP50
Contact Gender :
Diameter :
15mm
IP50 - Dust Protected
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Shell Material :
Plug, Male Pins
HTS Code :
Current Rating :
6A
Shell Size - Insert :
316
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
ECCN Code :
EAR99
Solder Cup
LEMO FGG.2B.316.CLAD82Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.316.CLAD82Z Overview
FGG.2B.316.CLAD82Z Features
2B series
FGG.2B.316.CLAD82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.316.CLAD82Z Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER