FGG.2B.312.KYCD82
Mfr.Part #
FGG.2B.312.KYCD82
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
312
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
IP50
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7A
Shell Material :
Brass
Feature :
Shell Finish :
Black Chrome
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Termination :
Crimp
Packaging :
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Length :
50mm
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
12
Diameter :
15mm
Shielding :
Shielded
Contact Style :
Pin
Datasheets
FGG.2B.312.KYCD82
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.312.KYCD82 Overview
FGG.2B.312.KYCD82 Features
2B series
FGG.2B.312.KYCD82 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.312.KYCD82 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER