FGG.2B.312.CLAD92Z
Mfr.Part #
FGG.2B.312.CLAD92Z
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Backshell
Voltage - Rated AC :
1.25kV
Contact Gender :
Male
HTS Code :
IP50 - Dust Protected
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Current Rating :
7A
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
50mm
Gold
Pbfree Code :
yes
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Voltage - Rated DC :
1.77kV
Number of Positions :
12
Chrome
Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
312
Connector Type :
Plug, Male Pins
LEMO FGG.2B.312.CLAD92Z
Plug, Male Pins Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.312.CLAD92Z Overview
FGG.2B.312.CLAD92Z Features
2B series
FGG.2B.312.CLAD92Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.312.CLAD92Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER