FGG.2B.310.KYCD82
Mfr.Part #
FGG.2B.310.KYCD82
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Shell Finish :
Black Chrome
Shell Size - Insert :
310
Termination :
Crimp
Current Rating :
8A
Color :
Black
Bulk
Diameter :
15mm
Number of Positions :
10
Gold
Gender :
Male
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Pin
1 (Unlimited)
Length :
50mm
Datasheets
FGG.2B.310.KYCD82
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.310.KYCD82 Overview
FGG.2B.310.KYCD82 Features
2B series
FGG.2B.310.KYCD82 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.310.KYCD82 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER