FGG.2B.310.CLAM42Y
Mfr.Part #
FGG.2B.310.CLAM42Y
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.122 ~ 0.157 (3.10mm ~ 4.00mm)
Shell Size - Insert :
310
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Current Rating :
8A
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.310.CLAM42Y Overview
FGG.2B.310.CLAM42Y Features
2B series
FGG.2B.310.CLAM42Y Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.310.CLAM42Y Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER