FGG.2B.310.CLAD92
Mfr.Part #
FGG.2B.310.CLAD92
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
310
Backshell
Gender :
Male
Length :
50mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Plug, Male Pins
Current Rating :
8A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
39.4μin 1.00μm
Contact Style :
Pin
Series :
2B
Plating :
Chrome
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.323 ~ 0.362 (8.20mm ~ 9.20mm)
Push-Pull
Datasheets
FGG.2B.310.CLAD92
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.310.CLAD92 Overview
FGG.2B.310.CLAD92 Features
2B series
FGG.2B.310.CLAD92 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.310.CLAD92 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER