FGG.2B.310.CLAD82
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2B.310.CLAD82
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Current Rating :
8A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Size - Insert :
310
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
G
Series :
2B
Shell Finish :
Chrome
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
Male
Ratings :
IP50
Pbfree Code :
yes
Contact Style :
Pin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Feature :
Backshell
Length :
50mm
Diameter :
15mm
Datasheets
FGG.2B.310.CLAD82
LEMO FGG.2B.310.CLAD82
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.310.CLAD82 Overview
FGG.2B.310.CLAD82 Features
2B series
FGG.2B.310.CLAD82 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.310.CLAD82 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER