FGG.2B.310.CLAD42Z
Mfr.Part #
FGG.2B.310.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
8A
Length :
50mm
Diameter :
15mm
Shell Size - Insert :
310
Cable Opening :
0.126 ~ 0.165 (3.20mm ~ 4.20mm)
HTS Code :
IP50 - Dust Protected
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
10
Gold
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.310.CLAD42Z Overview
FGG.2B.310.CLAD42Z Features
2B series
FGG.2B.310.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.310.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER